הנשיא חזק מדי? הנשיא חלש מדי? תלוי

השנים הן שנות נשיאותו של ברק אובמה בבית הלבן. לנשיא ומפלגתו מספר גדול של נושאים החשובים לליבם שהם רוצים להעביר בבתי הנבחרים של ארה"ב. הרפובליקנים מבקשים למנוע חלק מהם וכן להעביר נושאים החשובים לליבם שלהם. אחד הכלים הפוליטיים בהם הם משתמשים הוא הפיליבסטר. הפיליבסטר הוא נאום ארוך מאוד, בדרך כלל על נושאים הקשורים בקשר עקיף משהו לדבר החקיקה הנידון. מטרתו של הפיליבסטר למשוך זמן ובכך לעכב או אף למנוע מחקיקה לעבור. אנשי הנשיא והמפלגה הדמוקרטית החלו להתבטא בגנות הפיליבסטר והפרעתו ל"ממשל תקין" ולקיום "רצון העם האמריקאי". עולים קולות הקוראים להגביל את הפיליבסטרינג "אשר יצא מכלל שליטה". הרפובליקנים לעומת זאת, מזועזעים "מהדיקטטורה של אובמה" ומרצונו לרוקן את הרפובליקה מאיזוניה ובלמיה וכן עומדים על זכויות המחאה של המיעוט הנדרס.

קצת אחורה בציר הזמן – השנים הן שנות נשיאותו של ג'ורג' בוש השני בבית הלבן. לנשיא ומפלגתו מספר גדול של נושאים החשובים לליבם שהם רוצים להעביר בבתי הנבחרים של ארה"ב …. הנקודה ברורה אני מניח. הדמוקרטים נוקטים בפיליבסטרינג ככלי נגד ממשל בוש. הרפובליקנים מזדעזעים מהדרך בה הדמוקרטים "מפריעים לממשל תקין" ומשורות המפלגה עולים קולות להגביל את הפיליבסטרינג. הדמוקרטים לעומת זאת, מזועזעים מ"הדיקטטורה של בוש" ו… שוב – אני מניח שהנקודה הובהרה.

מה קרה שם? האם הדמוקרטים שהיו מגני הזכות למחאה הפוליטית בפני הממשל הכל יכול הפכו עורם? האם הרפובליקנים הם אלו שעשו כן? הצדדים הפוליטיים התהפכו בעוד שסמל המפלגות בלבד הוא שנשאר זהה? לא. ההסבר פשוט בהרבה – פוזיציה. מה שהשתנה הוא הפוזיציה. כאשר הרפובליקנים היו בשלטון – הפרעה לשלטונם היא מטרד. כאשר הם באופוזיציה – הפרעה לשלטון היא מטה לחמם. כנ"ל לגבי הדמוקרטים. העקרון עצמו (ממשל תקין לעומת הצורך באיזון ובלם מצד האופוזיציה כדוגמא) משחק תפקיד משני. אין זה אומר שמעלי הטיעונים העקרוניים – החל מהפוליטיקאים עצמם ועד "אנשים רגילים" נוקטים באיזו תחבולה ערמומית בה הם מסתירים את הפוזיציה שלהם אלא שהפוזיציה מכתיבה את העקרון באותה נקודת זמן. כך למשל, מדיונים עם חברים ישראלים שאוהדים את הדמוקרטים הטיעון כי "הרפובליקנים מגזימים" ו"לא יכול להיות שנשיא נבחר לא יכול לממש מדיניות" עלו באופן תכוף. מעניין לציין בהקשר הזה כי עקב המתאם החזק בין אהדת המפלגה הדמוקרטית לעמדות שמאל ישראליות (וכן אהדת המפלגה הרפובליקנית לעמדות ימין ישראליות) – אותם אנשים לעיתים רבות יטענו כי שלטון נתניהו הוא דורסני ואינו מכבד את כללי המשחק הדמוקרטי. יש לי ספק מועט בלבד שלו הייתי מקיים דיון דומה עם אנשי ימין ישראלים בזמן שלטון בוש ושלטון קדימה/העבודה הייתי נתקל ב"דיסוננס" דומה.

ברור הדבר כי לא רק בחוקי המשחק הפוליטי ניתקל בפער זה בין עמדה עקרונית כביכול לעמדה מהפוזיציה. דוגמא מרתקת וגם אקטואלית לזמננו אנו (השנה היא שנת 2015, יומן הלא-קפטן מספר 1) היא הסכם ברטון-וודס. הסכם ברטון וודס, בקצרה, הסדיר את החוב שבריטניה צברה מול ארה"ב במהלך מלחמת העולם השנייה וכן היווה אבן דרך בביטול תקן הזהב שיגיע כמה עשורים לאחר מכן בזמן ממשל ניקסון.
הכלכלן בן סטיל כתב ספר על הנושא בשם "הקרב על ברטון וודס". אחת הנקודות המעניינות שסטיל מעלה נוגע כאמור להסדר החוב בין בריטניה לארה"ב בוועידת ברטון-וודס. בריטניה צברה חובות עצומים לארה"ב במהלך מלחמת העולם השנייה. למעשה, בריטניה הפכה מן הנושה הגדולה ביותר בעולם לבעלת החוב הגדולה בעולם. עלו אז דיבורים משני הצדדים לגבי הסדר חוב. האמריקאים החזיקו בעמדה (העקרונית, בוודאי שעקרונית) שחוב הוא חוב. וחובות צריך לשלם. אפשר אולי יהיה לדבר על איזשהו הסדר, אבל לזרוק את החוב לפח(כמו שהבריטים קיוו)? חס וחלילה. קצת קדימה בציר הזמן והתבצע שוב מעין היפוך תפקידים. ארה"ב הפכה לבעלת החוב הגדול ביותר בעולם בעוד שהנושה הגדולה בעולם היום היא סין. מהי עמדת האמריקאים(יש לציין כי לא מדובר באותם אמריקאים מהסכם ברטון וודס, אלה שהיו שם כבר מתו) היום? האם גם היום הם מחזיקים בעמדה כי חוב הוא חוב ולא יעלה על הדעת למחול עליו? את הניחוש אני משאיר לכם.

 


זו רשומה שנכתבה מזמן (כפי שאפשר לראות מ"ימון לא הקפטן") ולא סיימתי אותה. בעקבות כניסתו לבית הלבן של טראמפ וההתפכחות הפתאומית של אובמה שיכול להיות שהוא פעל כך שהנשיאות צברה יותר מדי כח וזה לא משהו – נראה לי שמתאים במיוחד להעלות אותה למרות אופייה הלא גמור.

פורסם ב-09/11/2016,ב-Uncategorized. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: